Logo Polskiego Radia
Print

Obchody rocznicy bitwy pod Monte Cassino w Argentynie

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 17.05.2017 19:23
  • Obchody 73. rocznicy bitwy pod Monte Cassino w Argentynie. Rozmowa z Franciszkiem Slusarzem, uczestnikiem bitwy.mp3
W Buenos Aires, z udziałem uczestników walk, odbyły się uroczyste obchody 73. rocznicy bitwy pod Monte Cassino
Uroczystości 73. rocznicy bitwy pod Monte Cassino w Buenos AiresUroczystości 73. rocznicy bitwy pod Monte Cassino w Buenos AiresFoto: msz.gov.pl

W Buenos Aires odbyły się uroczyste obchody 73. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. W uroczystości wzięła udział trójka uczestników bitwy, Krystyna Woronowicz, Stosław Kowalski i Franciszek Slusarz.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w polskim kościele w Buenos Aires pod wezwaniem Matki Boskiej z Guadalupe, koncelebrowaną przez ks. Ksawerego Soleckiego, z udziałem licznie zgromadzonej Polonii. Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Argentynie (SPK) wystawiło poczet sztandarowy.

Po mszy Prezes SPK, Franciszek Slusarz w obecności Ambasadora RP w Argentynie złożył wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino. Następnie w siedzibie Ogniska Polskiego odbyła się uroczysta akademia poświęcona 73. rocznicy Bitwy pod Monte Casino; 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i 217. rocznicy Argentyńskiej Rewolucji Majowej 25 maja 1800 roku. Przemawiali m.in. prezes Ogniska Polskiego, Krystyna Wardyga de Ferrari, prezes SPK, Franciszek Slusarz i Ambasador RP w Argentynie, Marek Pernal.

Z Franciszkiem Slusarzem, prezesem Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Argentynie, m.in. o jego udziale w bitwie pod Monte Cassino, rozmawiała Halina Ostas.

Źródło: Ambasada RP w Bueos Aires

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt