Logo Polskiego Radia
Print

Premier Beata Szydło spotkała się z Polakami w Chinach

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 13.05.2017 16:17
  • Premier Beata Szydło spotka się z Polakami w Chinach. Relacja Tomasza Sajewicza.mp3
Według nieoficjalnych danych, w Chinach tymczasowo przebywa około 5 tysięcy Polaków
Premier Beata Szydło podczas spotkania z Polonią w ambasadzie RP w PekiniePremier Beata Szydło podczas spotkania z Polonią w ambasadzie RP w PekiniePAP/Radek Pietruszka

Przebywająca z wizytą w Chinach premier Beata Szydło spotkała się między innymi z mieszkającymi w Chinach Polakami. Choć w chińskich realiach nie można obecnie mówić o „Polonii”, to z roku na rok liczba rodaków, którzy tymczasowo osiedlają się w Państwie Środka wzrasta.

Według danych nieoficjalnych, w Chinach tymczasowo przebywa około 5 tysięcy Polaków. Głównie są to osoby zatrudnione na kontraktach w międzynarodowych firmach, współpracujący z chińskimi przedsiębiorstwami, biznesmeni oraz studenci. W Chinach wzrasta zainteresowanie polskimi uczelniami, ale w ślad za tym na chińskich uczelniach uczy się też coraz więcej studentów z naszego kraju. Sprzyja temu zakończona w ubiegłym roku procedura dotycząca wzajemnej uznawalności dyplomów.

W ambasadzie RP w Pekinie doszło do spotkania premier Beaty Szydło z mieszkającymi w Chinach Polakami. Szefowa polskiego rządu przebywa z wizytą w Chinach w związku z udziałem w Forum Pasa i Szlaku.

Na początku maja w położonym w północnej części kraju mieście Harbin po raz pierwszy w historii otworzono wystawę poświęconą Polakom, którzy na przełomie XIX i XX wieku współtworzyli to miasto. Wystawa przywraca pamięć o harbińskiej Polonii. Na początku XX wieku w Harbinie żyło około 10 tysięcy Polaków. Wielu z nich pod koniec XIX wieku budowało Kolej Wschodniochińską, jako poddani Imperium Rosyjskiego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w Harbinie działał między innymi polski konsulat. Większość obywateli Polski opuściła Harbin po zakończeniu II wojny światowej. Ostatni Polak powrócił z tego miasta do Polski na początku lat 90-tych.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt