Logo Polskiego Radia
Print

Mińsk: wieczór poświęcony Ferdynandowi Ruszczycowi

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 19.04.2017 21:06
  • Mińsk - wieczór poświęcony Ferdynandowi Ruszczycowi.mp3
Ferdynad Ruszczyc urodził się w Bohdanowie pod Mińskiem. Białorusini coraz bardziej interesują się jego osobą
Ferdynand RuszczycFerdynand RuszczycFoto: wikipedia.org

Wieczór poświęcony 120. rocznicy rozpoczęcia działalności artystycznej przez polskiego malarza Ferdynanda Ruszczyca zorganizowano w Narodowym Muzeum Sztuki w Mińsku. Na spotkanie, pozwalające szerzej zapoznać się z dorobkiem i życiem Ruszczyca, przyszli studenci z Białoruskiej Akademii Sztuki i miłośnicy twórczości malarza.

Ferdynad Ruszczyc urodził się w Bohdanowie pod Mińskiem, dlatego Białorusini coraz bardziej interesują się jego osobą. Pomaga im w tym Ambasada Polski w Mińsku, która była współorganizatorem wieczoru pamięci. "Chcemy przybliżać tę postać białoruskim koneserom, ale też szerszej publiczności" - mówi Michał Chabros, zastępca ambasadora Polski na Białorusi.

Siarhiej Wieczar, wicedyrektor Narodowego Muzeum Sztuki Białorusi, w rozmowie z Polskim Radiem przypomniał, że za trzy lata przypadnie 150. rocznica urodzin malarza. Jego zdaniem, z okazji tego jubileuszu muzea z Polski, Litwy i Białorusi mogłyby zorganizować wspólną wystawę jego prac. "Taką wystawę w jubileuszowym roku malarza można byłoby pokazać w Warszawie, Wilnie i Mińsku. To byłoby bardzo ważne" - mówi Siarhiej Wieczar.

Wicedyrektor Narodowego Muzeum Sztuki Białorusi uważa, że na jubileusz malarza należy odnowić jego grób, który znajduje się w rodzinnym Bohdanowie, i utworzyć tam Centrum Kultury, które byłoby atrakcyjne również dla turystów.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt