Logo Polskiego Radia
Print

Polska ciężarówka robi furorę za granicą

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 10.04.2017 14:46
Niesamowity artystyczny hołd dla polskiego dywizjonu, który walczył w Bitwie o Anglię i podczas II wojny światowej
Foto: facebook.com/pg/TruckSpottingZiolkowski

Brytyjskich policjantów zachwyciła patriotyczna grafika, jaka została umieszczona na polskiej ciężarówce. „Niesamowity artystyczny hołd dla polskiego dywizjonu, który walczył w Bitwie o Anglię i podczas II wojny światowej" - napisali na profilu społecznościowym policjanci z Kent.

Samochód należy do polskiej firmy przewozowej „Repiński Transport i Spedycja”. Policjanci auto zauważyli nocą w hrabstwie Kent, na autostradzie M20. Wzbudziło ich zachwyt, ponieważ było pomalowane tak, by upamiętnić polskich lotników z Dywizjonu 303. Zdjęcia ciężarówki zamieścili na Twitterze.

Dywizjon 303 (303 Dywizjon Myśliwski Warszawski im. Tadeusza Kościuszki) – był pododdziałem lotnictwa myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Uznano go za najlepszą jednostkę lotniczą, która uczestniczyła w bitwie o Anglię pomiędzy 10 lipca a 31 października 1940 roku.

W zmaganiach na brytyjskim niebie uczestniczyły cztery polskie dywizjony (300, 301, 302 i 303). Walczyło w nich 145 polskich pilotów. Polacy stanowili 5 procent ogółu pilotów po stronie angielskiej, a spowodowali aż 12 procent strat hitlerowskiej Luftwaffe.

niezalezna.pl/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt