Logo Polskiego Radia
Print

Wyruszył transport z darami dla Polaków na Ukrainie

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 31.03.2017 13:55
  • Polacy na Ukrainie otrzymają paczki w ramach Wielkanocnej Akcji Pomocowej dla Polaków na Wschodzie.mp3
Wielkanocną Akcję Pomocową zorganizowała Kancelaria Prezydenta, wsparły między innymi Polskie Radio, TVP i PAP
Dary dla Polaków na UkrainieDary dla Polaków na UkrainieFoto: Krzysztof Sitkowski/KPRP

Do obwodu żytomierskiego na Ukrainie wyruszył transport z darami dla mieszkających tam Polaków. Wielkanocną Akcję Pomocową, którą zorganizowała Kancelaria Prezydenta, wsparły między innymi Polskie Radio, Telewizja Polska i Polska Agencja Prasowa.

Dary trafią do adresatów mniej więcej dwa tygodnie przed Wielkanocą. Adam Kwiatkowski, szef gabinetu prezydenta, powiedział, że paczki docelowo znajdą się w polskich szkołach lub bezpośrednio w domach Polaków i osób polskiego pochodzenia. Na miejscu w przedsięwzięciu będą pomagać polskie organizacje oraz parafie.

To już piąty transport darów dla Polaków mieszkających na Wschodzie. Młodzież otrzyma między innymi materiały edukacyjne, polskie lektury, komputery, ale rodziny dostaną również artykuły pierwszej potrzeby. Minister Kwiatkowski mówił, że rodacy są wdzięczni przede wszystkim za pamięć.

- Przekazywałem bombkę i zdjęcie z życzeniami świątecznymi od pary prezydenckiej. Im się nawet nie chciało w to wierzyć, że prezydent o nich pamięta, bo tej pory nikt o nich nie pamiętał. Myślę, że łzy i wzruszenie, które zobaczyłem to dowód na to, że tą akcję trzeba kontynuować - mówił, wspominając bożonarodzeniową akcję.

Polskie Radio w ramach akcji przekazało 3 tysiące kopii audiobooka z Trylogią Henryka Sienkiewicza. - Został on nagrany we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym i wyemitowany na antenie radiowej Jedynki w ubiegłym roku - powiedział dyrektor stacji Rafał Porzeziński.

Jego zdaniem to lepsza lekcja historii Polski niż tradycyjny podręcznik. - Wszystko co jest zaszyte w duszy sarmacko-polskiej Henryk Sienkiewicz przepięknie podaje dalej. Idzie się zakochać w naszej historii, szlacheckim szaleństwie, czy języku - mówił redaktor naczelny Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Głównym organizatorem akcji jest Biuro do Spraw Kontaktu z Polakami za Granicą w Kancelarii Prezydenta RP. Paczki trafią do wielu miejscowości w obwodzie żytomierskim, między innymi do dzieci z przedszkola prowadzonego przez polskich księży w Dołbyszu.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt