Logo Polskiego Radia
Print

Pomoc dla Polaków na Wschodzie. Akcja Prezydenta RP

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 20.03.2017 21:08
  • Minister Adam Kwiatkowski o pomocy Polakom na Wschodzie.mp3
Do tej pory zorganizowano cztery transporty. Trzy były skierowane na Ukrainę, czwarty do domu dziecka na Litwie

Prezenty dla naszych rodaków za wschodnią granicą zbierane są wspólnie przez Polaków na Zachodzie i w kraju. - To wzruszające, że nasz konwój tworzymy z ich darów – mówił w Polskim Radiu Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

Do tej pory zorganizowane zostały cztery transporty; trzy były skierowane do tych, którzy mieszkają na Ukrainie, czwarty do domu dziecka na Litwie. W przyszłym tygodniu wyrusza kolejny konwój, który ma dotrzeć w okolice Dołbysza.

W 1926 Dołbysz – wtedy Marchlewsk – stał się stolicą polskiego rejonu autonomicznego – tzw. Marchlewszczyzny w ukraińskiej części Związku Sowieckiego. W tym czasie ponad 75% mieszkańców stanowili Polacy. Szacuje się, że dziś jest podobnie.

Adam Kwiatkowski zauważa, że wielu naszych rodaków na Wschodzie żyje w bardzo trudnych warunkach. Jego zdaniem, dzieje się tak, bo nie wyrzekli się polskości. - Od dziesiątek, a niektórzy od setek lat, mieszkają poza Polską, w tej polskości trwają i wydaje się, że musieli za to wiele zapłacić – mówi prezydencki minister.

Adam Kwiatkowski podkreśla, że obdarowani są bardzo wzruszeni tym, że trafiają do nich prezenty i pozdrowienia od Pary Prezydenckiej. – Widzą, że to co kultywowali w rodzinach przyniosło owoc, bo Polska, którą kochają, za którą się modlą, pamięta o nich – dodaje gość Polskiego Radia.

Z Adamem Kwiatkowskim, sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP rozmawiał Grzegorz Ślubowski.

polskieradio.pl/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt