Logo Polskiego Radia
Print

Marszałek Senatu spotkał się z Polonią we Włoszech

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 18.03.2017 13:58
Marszałek Stanisław Karczewski do Polonii: dziękuję, że tworzycie we Włoszech polską wspólnotę
Foto: senat.gov.pl

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski 18 marca 2017 r. w Rzymie otworzył XXII Zjazd Związku Polaków we Włoszech. Podziękował uczestnikom Zjazdu za to, że podtrzymują kontakty z ojczyzną, za to, że działają na rzecz polskiej społeczności we Włoszech, a także za to, że tworzą wspólnotę polską.


„Jestem tutaj po to, aby słuchać, jakie macie problemy, jakie troski, ale także po to, aby was wspierać - także finansowo” – powiedział marszałek. Dodał, że pieniądze na opiekę nad Polonią wróciły do Senatu, jednak od 10 lat nie zmieniła się ich ilość. Powiedział, że będzie zabiegać o wzrost funduszy na ten cel, ale musi go w tym wspierać także Polonia.

Marszałek zachęcał rodaków do odwiedzania ojczyzny, do współpracy z polskimi instytucjami, do działania w sferze kultury, gospodarki, do angażowania się w przedsięwzięcia w Polsce.


Związek Polaków we Włoszech zrzesza 21 organizacji i dwie fundacje działające na terenie całych Włoch. Związek reprezentuje i koordynuje działalność tych organizacji we Włoszech.

Powstał z inicjatywy grupy osób od dawna żyjących w tym kraju i wywodzących się z różnych środowisk polonijnych z całego Półwyspu Apenińskiego. Pierwsze spotkanie Polonii włoskiej odbyło się w 1995 r. w Tortoreto Lido. Uczestniczyło w nim około 70 osób reprezentujących główne środowiska polonijne we Włoszech. Najstarsza organizacja wchodząca w skład obecnego ZPwW to „Ognisko Polskie” w Turynie, powstałe zaraz po II wojnie światowej, założone przez byłych żołnierzy 2. Korpusu Polskiego biorących udział w wyzwoleniu Włoch. Najmłodszymi organizacjami, które przystąpiły do związku, są Fundacja Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego we Włoszech oraz Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Le Rondini”.

Szacuje się, że we Włoszech mieszka blisko 98 tysięcy Polaków, z czego ponad 73 proc. to kobiety.

Źródło: senat.gov.pl/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt