Logo Polskiego Radia
Print

Muzeum Polskie w Rapperswilu jednak ocalone

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 10.01.2017 15:20
  • Muzeum Polskie w Rapperswilu -rozmowa z dyr. Anną Buchmann.mp3
Najstarsza polska placówka muzealna za granicą, Muzeum Polskie w Rapperswilu na razie nie straci siedziby
Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przekazują obraz dla Muzeum Polskiego w RapperswiluPrezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przekazują obraz dla Muzeum Polskiego w Rapperswilu

Jedna z najstarszych polskich placówek muzealnych za granicą, Muzeum Polskie w szwajcarskim Rapperswilu na razie nie straci siedziby.

Władze miasta, położonego 40 km od Zurychu, planowały zmienić charakter średniowiecznego zamku. Plan zagospodarowania przewidywał jego modernizację i stopniową prywatyzację. W pomieszczeniach, które dzisiaj zajmuje Muzeum Polskie, miała być urządzona restauracja.

W listopadzie 2016 r. Rapperswil odwiedził jednak prezydent Andrzej Duda i w czasie spotkania ze szwajcarskim prezydentem Johannem Schneiderem-Ammannem dobitnie zadeklarował, że zależy mu, "by muzeum pozostało na zamku". To przesądziło, zdaniem Anny Buchmann, dyrektor placówki o zmianie planów władz Rapperswilu.

Ostatecznie miasto odrzuciło poprzedni projekt zagospodarowania zamku. "Na nowy projekt jest rozpisany konkurs, podjęte decyzje muszą przejść przez głosowania obywateli, a te trwają długo" – powiedziała dyrektor Anna Buchmann.

Muzeum założył w 1870 r. Władysław hr. Broel-Plater. W zamku mieszkali znani Polacy, m.in. przez cztery lata tworzył tam pisarz Stefan Żeromski.

W zbiorach są m.in. obrazy Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Teodora Axentowicza, Jacka Malczewskiego, medale, stare mapy, rzeźby, militaria. Są też pamiątki historyczne, w tym te związane z internowanymi w Szwajcarii w czasie II wojny światowej żołnierzami 2. Dywizji Strzelców Pieszych.

Z Anną Buchmann, dyrektor Muzeum Polskiego w Rapperswilu rozmawiała Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt