Logo Polskiego Radia
Print

Olgierda Budrewicza spotkania z Polonią

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 09.01.2017 17:31
  • Grzegorz Micuła o Olgierdzie Budrewiczu.mp3
Pisał o Polonii m.in. w książkach "Nasi między oceanami", "Orzeł na gwiaździstym sztandarze"czy "Z Polską w sercu"

"Olgierd Budrewicz - dżentelemn w podróży" to książka o Olgierdzie Budrewiczu – harcerzu, sportowcu, żołnierzu AK, powstańcu warszawskim. Dziennikarzu, reportażyście, fotografie, filmowcu, pisarzu, varsavianiście i niedoszłym prawniku. Wreszcie o podróżniku, który – jak głosi tytuł jednej z jego książek – był wszędzie. A także o autorze ogromnej liczby reportaży, książek podróżniczych oraz programów radiowych i telewizyjnych.

Michał Ogórek napisał we wspomnieniu o Olgierdzie Budrewiczu, że przez wiele lat był przekonany, iż ktoś taki nie istnieje, a jego nazwisko musi być zbiorowym pseudonimem, bowiem niemożliwe, aby jeden człowiek był w tylu miejscach na całym świecie.

"Olgierd Budrewicz pokazywał Polakom Świat, który był wtedy dostępny dla nielicznych – patrzyliśmy na ten świat jego oczami, czytając reportaże z odległych stron globu" - mówi Grzegorz Micuła, pisarz i podróżnik, współautor książki.

I dodaje: "Teraz my chcemy pokazać postać Olgierda Budrewicza widzianą oczami przyjaciół, znajomych i ludzi nim zafascynowanych. Oczami kolegów z piłkarskiego boiska, z AK-owskiej podchorążówki, z Powstania, z kręgów dziennikarskich, a także ludzi, o których pisał. Wyłania się z ich wspomnień postać człowieka szczęśliwego, twórczego, przyjaznego i niebanalnego".

Olgierd Budrewicz w czasie swoich podróży spotykał się z Polakami na całym świecie. Pisał także bardzo dużo o Polonii, między innymi w książkach "Nasi między oceanami", "Orzeł na gwiaździstym sztandarze", "Rodacy spod klonowego liścia", "Wśród polskich kangurów" czy "Z Polską w sercu".

Z Grzegorzemm Micułą, pisarzem i podróżnikiem, współautorem książki "Olgierd Budrewicz - dżentelemn w podróży", rozmawiała Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt