Logo Polskiego Radia
Print

Pomoc finansowa dla posiadaczy Karty Polaka

IAR
Dariusz Adamski 04.01.2017 17:13
  • Już kilkudziesięciu posiadaczy Kart Polaka, tylko w województwie mazowieckim, zwróciło się o pomoc pieniężną w związku z osiedleniem na stałe w Polsce. O szczegółach - Piotr Pogorzelski (IAR)
Posiadacze Karty Polaka zwracają się o finansowe wsparcie w związku z osiedleniem się w Polsce
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneFot. KPRM

Już kilkudziesięciu posiadaczy Kart Polaka, tylko w województwie mazowieckim, zwróciło się o pomoc pieniężną w związku z osiedleniem na stałe w Polsce. To efekt nowelizacji ustawy o Karcie Polaka, która weszła w życie, w całym kraju, 1 stycznia.

Od nowego roku osoby posiadające ten dokument mogą ubiegać się o wsparcie finansowe na pokrycie kosztów osiedlenia się w Polsce w przypadku, gdy rozpoczęły starania o pobyt stały po 1 stycznia. Rzeczniczka prasowa Wojewody Mazowieckiego Ewa Filipowicz powiedziała IAR, że świadczenia będą wypłacane przez maksimum 9 miesięcy zarówno osobie mającej Kartę Polaka, jak i jego najbliższej rodzinie.

Ewa Filipowicz tłumaczy, że w województwie mazowieckim wniosek o wsparcie można złożyć osobiście w Wydziale Spraw Cudzoziemców w Warszawie oraz w delegaturach Urzędu Wojewódzkiego w innych miastach.

Dla wielu osób z byłego Związku Radzieckiego, taka pomoc finansowa na początku pobytu może mieć bardzo duże znaczenie. W takich krajach, jak Ukraina, Białoruś, czy Kazachstan, zarobki są o wiele niższe i osoby, które zdecydują się na wyjazd na stałe do Polski, mogą nie mieć żadnych oszczędności, aby rozpocząć nowe życie.

Obecnie około 180 tysięcy cudzoziemców ma Kartę Polaka. Ma ona potwierdzać przynależność do narodu polskiego i jest przyznawana od 2008 roku osobom polskiego pochodzenia żyjącym w 15 krajach byłego Związku Radzieckiego.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt