Logo Polskiego Radia
Print

Marszałek Senatu o Związku Polaków na Białorusi

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 01.12.2016 17:59
  • Marszałek Senatu o Związku Polaków na Białorusi.mp3
Stanisław Karczewski: Białoruskie władze są gotowe do rozwiązania problemu działającego w tym kraju Związku Polaków
Stanisław Karczewski, marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, marszałek Senatu RP Foto: senat.gov.pl/Michał Józefaciuk

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski poinformował, że białoruskie władze są gotowe do rozwiązania problemu działającego w tym kraju Związku Polaków. W 2005 roku Mińsk doprowadził do rozpadu tej organizacji na część lojalną wobec władz oraz niezależną.
Kwestia problemu Związku Polaków będzie jednym z wielu tematów rozmów marszałka Senatu z białoruskimi władzami. Odbędą się one w poniedziałek i wtorek w Mińsku. Jednak już teraz Stanisław Karczewski powiedział, że rządzący sugerują gotowość do znalezienia wyjścia z tej sytuacji. Stronie polskiej zależy, aby Związkowi Polaków zwrócono mienie, które było zakupione i zbudowane za środki pochodzące z Warszawy. Chodzi tutaj o dwie szkoły polskie: w Grodnie i w Wołkowysku oraz 16 Domów Polskich. "Chcemy i o tym będziemy twardo rozmawiać […] aby te obiekty […] przeszły w gestię i zarząd Związku Polaków na Białorusi” - dodał.
Jedną z propozycji białoruskich władz jest połączenie niezależnego Związku Polaków z kontrolowaną przez rządzących organizacją. Takie wyjście z sytuacji odrzucają jednak działacze niezależnego Związku.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt