Logo Polskiego Radia
Print

Fotograficzna kronika ŚDM w Katedrze Westminsterskiej

IAR
Dariusz Adamski 21.11.2016 21:39
  • Marcin Mazur powiedział, że starał się uchwycić atmosferę tamtych dni, a udało mu się to choćby na zdjęciu, na którym papież Franciszek rozmawia z siedzącymi u stop jego tronu młodymi ludźmi (IAR)
Fotograficzną kronikę Światowych Dni Młodzieży można oglądać w londyńskiej Katedrze Westminsterskiej
Zdjęcie ze zbiorów Marcina MazuraZdjęcie ze zbiorów Marcina MazuraPR/Adam Dąbrowski dzięki uprzejmości Marcina Mazura

Autorem jest Polak, Marcin Mazur, na co dzień pracujący jako fotograf arcybiskupa Westminsteru i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Anglii i Walii. Wystawa składa się z niemal pięćdziesięciu fotografii.

/

Autor powiedział Polskiemu Radiu, że starał się uchwycić atmosferę tamtych dni, a udało mu się to choćby na zdjęciu, na którym papież Franciszek rozmawia z siedzącymi u stop jego tronu młodymi ludźmi. – Nie czuć tu dystansu. Nie czuć, że to głowa Kościoła. To serdeczna emocja wynikająca ze spotkania. Papież uśmiecha się spontanicznie, a młodzi ludzie odpowiadają tym samym – opowiadał Marcin Mazur.

Towarzyszył on w podróży młodym brytyjskim katolikom. Jak powiedział, byli oni pod wrażeniem polskiej gościnności i odważnego deklarowania religijności w przestrzeni publicznej. Kronika obejmuje zdjęcia roześmianych młodych ludzi robiących sobie "selfie" z papieżem czy nocne tańce na rynku Krakowa, ale też pogrążonego w modlitwie Franciszka, stojącego w milczeniu przed ścianą śmierci w Auschwitz, nieopodal miejsca kaźni św. Maksymiliana Kolbe. "W tych dniach Kraków był miejscem niezwykle dynamicznym i zróżnicowanym pod względem kulturowym" - przypomniał Marcin Mazur.

Ekspozycja została zorganizowana przez ambasadę Rzeczpospolitej w Londynie i Instytut Kultury Polskiej we współpracy z Episkopatem Anglii i Walii. Będzie czynna do poniedziałku, 28 listopada.

dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt