Logo Polskiego Radia
Print

EMIGRA łączy Polaków na całym świecie

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 05.11.2016 17:07
  • Festiwal Filmów Emigracyjnych EMIGRA -relacja.mp3
Festiwal Filmów Emigracyjnych EMiGRA buduje symboliczny pomost pomiędzy Polakami w kraju i za granicą

EMIGRA zatacza coraz szersze kręgi i dlatego tegoroczne pokazy filmowe odbywają się w trzech miejscach - w kinie "Kultura" i w Domu Polonii przy Krakowskim Przedmieściu oraz w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Festiwal EMiGRA jest nowatorskim na skalę światową przedsięwzięciem pokazującym życie na emigracji poprzez film.

EMIGRA to nie tylko festiwal filmowy to przede wszystkim spotkanie Polaków z zagranicy z Polakami z Polski, takimi jak Maciej Radziwiłł, który w związku z projekcją filmu "Radviliada", opowie o ponad 600-letniej historii swego rodu.

Kierując się tegorocznym hasłem przewodnim festiwalu - Kamera na Wschód, organizatorzy chcieli szczególnie zwrócić uwagę na życie Polaków za wschodnią granicą. Na otwarcie festiwalu przygotowali warszawską premierę filmu "Ojcu" w reżyserii Liliany Komorowskiej - polskiej aktorki, która przed laty wyemigrowała do Kanady. Pokazywany dotychczas na festiwalach w Cannes i Montrealu film "Ojcu" opowiada o Polakach żyjących przed wojną, w dziś ukraińskiej Winnicy.

Drugim filmem otwarcia był film "Piano" Vity Marii Drygas młodej reżyserki o polskich i litewskich korzeniach. Dokument ten opowiada poetycką historię pianina, które dodawało otuchy Ukraińcom na Majdanie.

W części programowej EMIGRY 2016, w ramach współpracy z Muzeum Historii Polski, pokazywana jest seria filmów o emigracyjnych dziejach Polaków, a w tym dokument Anny Kuśmierczyk o odnalezionych po kilkudziesięcioletniej rozłąki rodzinach - "Tak daleko, tak blisko".

Tematy emigracyjne coraz częściej pojawiają się we współczesnym polskim kinie, dlatego organizatorzy pokazują trzy pełnometrażowe filmy fabularne, a w tym "Kosmos" w reżyserii Andrzeja Żuławskiego, "Wołyń" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego i "Obce Niebo" w reżyserii Dariusza Gajewskiego.

Nagrody złotej, srebrnej i miedzianej EMIGRY 2016 zostaną rozdane 6 listopada w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Relację z otwarcia festiwalu przygotowała Ewa Plisiecka.

tags: EMIGRA, Polonia
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt