Logo Polskiego Radia
Print

"Polacy na Koebanyi" - wystawa w Senacie

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 04.11.2016 16:57
  • Wystawa o Polakch w Budapeszcie, prezentowana w Senacie - relacja z uroczystości otwarcia.mp3
Losy polskiej kolonii w Budapeszcie, głównie w okresie międzywojennym, pokazuje wystawa "Polacy na Koebanyi"
Uroczystość otwarcia wystawy w Senacie RPUroczystość otwarcia wystawy w Senacie RPFoto: senat.gov.pl

Losy polskiej kolonii w Budapeszcie, głównie w okresie międzywojennym, można poznać, dzięki wystawie "Polacy na Koebanyi", którą w Senacie otworzył marszałek izby Stanisław Karczewski. Na wystawę składa się kilkadziesiąt czarno-białych zdjęć.

"Ta wystawa jest malutkim wycinkiem kilkudziesięcioletniej historii kolonii polskiej w Budapeszcie, która rozpoczęła organizowanie się i życie już w końcu XIX w. Wtedy przede wszystkim z Małopolski zachodniej przybywali biedni górale do pracy w kamieniołomach, cegielniach i różnych zakładach pracy, które powstawały w bardzo szybko rozwijającym się Budapeszcie" - powiedział jeden z organizatorów wystawy ks. Maciej Józefowicz.

Wyjaśnił, że Polacy skupiali się w dziesiątej dzielnicy Budapesztu - Koebanyi. Kolonia polska była mocno związana z Kościołem katolickim, w 1908 r. do stolicy Węgier przybył ks. Wincenty Danek, który rozpoczął starania o budowę kościoła dla Polaków. W 1926 r. nuncjusz apostolski Cesare Orseni poświęcił kościół, a w 1930 r. prymas Polski kard. August Hlond konsekrował świątynię.

Na zdjęciach na wystawie można zobaczyć, jak wygląda ten kościół; fotografie dokumentują także uroczystość poświęcenia świątyni oraz m.in. procesję Bożego Ciała.

Obok kościoła w Budapeszcie powstało Schronisko Polskie dla starszych Polaków, było ono miejscem spotkań, przedstawień teatralnych, prowadzono w nim naukę języka polskiego i udzielano pomocy potrzebującym.

Fotografie zebrane na wystawie przedstawiają też polski hufiec harcerski, który powstał w 1935 r. oraz wydarzenia z życia polskiej kolonii z okresu międzywojennego i czasu II wojny światowej. Z wystawy można się dowiedzieć, że po 1907 r. Polaków w samym Budapeszcie było ok. 30 tysięcy.

Stanisław Karczewski otwierając wystawę powiedział, że obejrzał ją już 2 maja br. w Dniu Polonii, kiedy odwiedził Polaków na Węgrzech, kontynuując w ten sposób tradycję marszałka Senatu poprzedniej kadencji Bogdana Borusewicza, który zawsze 2 maja odwiedzał Polonię. Marszałek Karczewski podkreślił, że Polacy zawsze dobrze czuli się na Węgrzech; dodał, że Polonia jest tam "wzorcowo" traktowana przez władze lokalne i państwowe.

Wystawa została zaprezentowana w ramach obchodów Roku Solidarności Polsko-Węgierskiej, ustanowionego senacką uchwałą z 19 lutego br. Ekspozycję przygotowały Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha i Polska Parafia Personalna w Budapeszcie.


Relację z uroczystości w Senacie, którą prowadziła senator Janina Sagatowska, przewodnicząca Senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, przygotowała Halina Ostas.


Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt