Logo Polskiego Radia
Print

Mołdawia: Polacy chcą się uczyć polskiego

IAR
Dariusz Adamski 03.11.2016 09:50
  • Język polski w Mołdawii staje się coraz bardziej popularny. Miejscowi działacze organizacji polskich narzekają na brak nauczycieli języka polskiego. Z Kiszyniowa - Piotr Pogorzelski (IAR)
Język polski w Mołdawii staje się coraz bardziej popularny. Polskie organizacje narzekają na brak nauczycieli
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnefreestocks.org

Prezes Stowarzyszenia "Dom Polski" w Bielcach Walery Buzut powiedział Polskiemu Radiu, że kultura polska, w tym też język, cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dlatego w różnych zajęciach w Domu Polskim uczęstniczą nie tylko osoby z polskimi korzeniami. Uczą się nie tylko języka, ale też kultury, historii, geografii Polski.

Ambasador Polski w Kiszyniowie Artur Michalski powiedział Polskiemu Radiu, że podobnie jak w Bielcach, tak i w całej Mołdawii wzrasta zainteresowanie Polską, głównie językiem. Jego zdaniem, pięcioro nauczycieli i 3 lektorów na uczelniach wyższych, którzy pracują obecnie w Mołdawii, to zdecydowanie za mało. Rocznie kilkanaście osób wyjeżdża też na studia do Polski, wraca tylko część z nich.
"Z punktu widzenia Polski, czy osoba ta zostanie w Polsce, czy powróci i będzie tu w Mołdawii ambasadorem polskiej kultury, jedna i druga sytuacja ma swoje plusy" - podkreślił.

Dokładna liczba osób polskiego pochodzenia w 3,5-milionowej Mołdawii nie jest znana. Wymienia się liczby od 5 do nawet 20 tysięcy.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt