Logo Polskiego Radia
Print

Zaproszenie do Muzeum Lwowa i Kresów

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 27.09.2016 08:37
  • Muzeum Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.mp3
Muzeum mieści się w Kuklówce Radziejowickiej. Jego siedzibą jest wiernie odtworzona kopia dworu kresowego
Muzeum Lwowa i Kresów Południowo-WschodnichMuzeum Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich

Muzeum Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich powstało w 2007 r. z inicjatywy prof. Tadeusza Łodziana i Jerzego Janickiego oraz jego właścicieli Aleksandry i Bogdana Biniszewskich.

Początkowo było to Muzeum Fundacji Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie. W lipcu 2011 r. Muzeum nadano regulamin i nadzór Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzeum znajduje się w Kuklówce Radziejowickiej, a jego siedzibą jest bardzo wiernie odtworzona kopia dworu kresowego z 1827 r. - rodzinnej posiadłości pradziadków właścicielki Joanny Aleksandry Biniszewskiej.

Muzeum Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich wkrótce stanie się częścią skansenu "Zaścianek Kresowy". Jego bazę stanowią już dziś dostępne do zwiedzania dwór, stodoła wybudowana wg. projektu rzeźbiarza Jana Szczepkowskiego z 1916 r., kurnik oraz stajnie huculskie.

Już wkrótce do skansenu sprowadzona zostanie z Zakopanego zabytkowa willa "Turnia". Jest to oryginalna willa projektu Witkiewicza, wybudowana przez słynnego cieślę Obrachtę dla małżonków Olgi i Andrzeja Małkowskich - założycieli pierwszych drużyn harcerskich w Polsce. Przebywali w niej m.in. Makuszyński, Modrzejewska, Piłsudski i wiele innych znamienitych postaci z historii i kultury polskiej.

To niezwykłe miejsce odwiedziła Maria Wieczorkiewicz.

tags: Kresy
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt