Logo Polskiego Radia
Print

Promocja języka polskiego na Węgrzech

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 24.09.2016 15:34
  • Prof.Janusz Bańczerowski.mp3
Prof. Janusz Bańczerowski z Uniwersytetu w Budapeszcie ma wybitne osiągnięcia w krzewieniu języka polskiego
Prof. Janusz Bańczerowski - slawista i polonista z Uniwersytetu im. Eotvosa Loranda w Budapeszcie - otrzymał za wybitne osiągnięcia w krzewieniu języka polskiego oraz wiedzy o polskiej kulturze i historii na świecie, między innymi Nagrodę Polonicum 2016.

Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum” honoruje tą nagrodą popularyzatorów języka polskiego i kultury polskiej, którzy na co dzień pracują za granicą. Nagroda przyznawana jest badaczom za wybitne osiągnięcia w krzewieniu języka polskiego oraz wiedzy o polskiej kulturze i historii na świecie.

W tym roku nagrodą główną uhonorowano prof. Janusza Bańczerowskiego, slawistę i polonistę, autora wielu publikacji z zakresu językoznawstwa i współautora m.in. „Karpackiego Atlasu Dialektologicznego”. Prof. Bańczerowski pracuje na Uniwersytecie im. Eotvosa Loranda w Budapeszcie, gdzie był dyrektorem Instytutu Filologii Słowiańskiej i Bałtyckiej.

"Bardzo wiele w naszym świecie potrafimy opowiedzieć i zrozumieć dzięki językowi. Jest w tym szczególna rola osób, które tłumaczą dzieła i popularyzują je. To osoby, które żyją w kilku światach jednocześnie, potrafią opowiedzieć w jednym z tych światów o innych światach. To niezwykle ważna rola" – mówił podczas uroczystości wręczenia Nagród Polonicum 2016 rektor UW prof. Marcin Pałys.

Z prof. Januszem Bańczerowskim rozmawiała Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt