Logo Polskiego Radia
Print

Polacy w Wielkiej Brytanii

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 08.09.2016 17:49
  • Polacy w Wielkiej Brytanii.mp3
W ciągu ostatnich tygodni odnotowano łącznie 17 poważnych incydentów wymierzonych w Polaków na Wyspach
Foto: Bobby/Flickr

W poniedziałek wizytę w Londynie złożyli szefowie MSZ Witold Waszczykowski oraz MSWiA Mariusz Błaszczak. Rozmawiali ze swoimi brytyjskimi odpowiednikami - szefem dyplomacji Borisem Johnsonem i szefową MSW Amber Rudd - oraz z przedstawicielami Polonii o bezpieczeństwie polskiej społeczności na Wyspach.

Ministrowie Waszczykowski i Błaszczak udali się do Londynu na polecenie premier Beaty Szydło w związku z niedzielnym, drugim w ostatnim czasie, atakiem na polskich obywateli w angielskim mieście Harlow.

Kilka dni wcześniej na skutek poniesionych w podobnej napaści obrażeń zmarł pobity w tym samym mieście Polak. W toku przeprowadzonych rozmów ministrowie uzyskali zapewnienia, że brytyjskie władze będą monitorowały m.in. kwestię ataków na polskich obywateli mieszkających na Wyspach oraz wymierzonych w Polaków publikacji w brytyjskich mediach.

Według informacji przekazanych przez ambasadę RP w Londynie, w ciągu ostatnich kilku tygodni odnotowano łącznie 17 poważnych incydentów wymierzonych w Polaków mieszkających na Wyspach, w tym cztery ataki fizyczne, podpalenie przybudówki należącej do polskiej rodziny w Plymouth oraz rasistowskie graffiti na budynku Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie i na pomniku wojennym w Portsmouth.

Z Tomaszem Machurą ze Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii i Polskiego Ośrodka Naukowego UJ w Londynie, członkiem Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP rozmawiała Halina Ostas.


Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt