Logo Polskiego Radia
Print

Polonia potrzebuje liderów

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 03.09.2016 11:41
  • Relacja ze spotkania Jan Dziedziczaka-sekr.stanu w MSZ z polonijnymi liderami.mp3
Polonijni liderzy stanowią wielki kapitał Polski - mówi Jan Dziedziczak - sekretarz stanu w MSZ

Środowiska polonijne potrzebują osób z pasją i takich, które są ambasadorami Polski za granicą - mówił podczas spotkania z uczestnikami VIII Szkoły Liderów Polonijnych wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak. Polityk podkreślił, że polonijni liderzy stanowią wielki kapitał naszego kraju. Zapewnił też, że rząd traktuje Polonię po partnersku i chce rozwiązywać jej problemy współdziałając ze środowiskami polonijnymi na całym świecie. Jan Dziedziczak zachęcał do dbania o dobre imię Polski w świecie oraz naukę języka polskiego.

- Bardzo zależy nam na wzmacnianiu i podnoszeniu rangi środowisk polskich i polonijnych za granicą, inspirowaniu do aktywności w zakresie promocji Polski, polskiej gospodarki i kultury i wykorzystywaniu potencjału Polonii do budowania pomostów we współpracy międzynarodowej – zaznaczył Jan Dziedziczak. Zaapelował także o pozostawanie blisko Polski i podejmowanie inicjatyw służących polskiej racji stanu. Wiceszef polskiej dyplomacji wyraził również uznanie dla działalności Fundacji Szkoła Liderów rozwijającej od lat programy adresowane do młodej Polonii.

24 przedstawicieli Polonii z Europy Zachodniej uczy się, jak być liderem. Do Warszawy przyjechali liderzy polonijni m.in. z: Niemiec, Austrii, Francji, Irlandii, Irlandii Północnej, Anglii, Szkocji, Holandii.

Prezes Fundacji Szkoła Liderów Przemysław Radwan-Rohrenschef podkreślił podczas spotkania w MSZ, że celem programu jest z jednej strony wzmacnianie organizacji polonijnych, a z drugiej strony, aby środowiska polonijne stawały się mocniejszą reprezentacją Polski za granicą. "Marzy nam się, aby proporcjonalnie do tego, jak wielu Polaków jest na świecie, rosła ich reprezentacja w parlamentach, samorządach krajów, w których żyją" - powiedział.

Szkoła Liderów Polonijnych to jeden z programów Fundacji Szkoła Liderów realizowany od 2009 roku. Jego celem jest wspieranie rozwoju kompetencji liderskich Polonii i Polaków za granicami kraju, dostarczanie narzędzi oraz inspiracji do dalszych działań.

Relację ze spotkania Jana Dziedziczaka, sekretarza stanu w MSZ, z uczestnikami VIII Szkoły Liderów Polonijnych przygotowała Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt