Logo Polskiego Radia
Print

Polscy harcerze z Wielkiej Brytanii na ŚDM

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 28.07.2016 12:06
  • Harcerze z Wielkiej Brytanii na ŚDM.mp3
Działalność harcerstwa poza granicami Polski rozpoczęła się wkrótce po wybuchu II wojny światowej

Działalność harcerstwa poza granicami Polski rozpoczęła się wkrótce po wybuchu II wojny światowej, gdziekolwiek znaleźli się Polacy, tam tworzyły się jednostki harcerskie.

Przewodniczący ZHP dr. Michał Grażyński w 1940 roku przedostaje się do Londynu i tu powołuje Komitet Naczelny ZHP. Obecność dha Grażyńskiego potwierdza legalną kontynuację Komitetu z przedwojennym ZHP.

Komitet Naczelny koordynował pracę jednostek gdziekolwiek one się znajdywały. Po zakończeniu wojny, gdy tysiące Polaków nie chciało wracać do Kraju pod rządami komunistycznymi, Komitet Naczelny na zjeździe w 1946 roku w Enghien (Francja) stworzył Naczelną Radę Harcerską która przez swoje trzony organizacyjne kieruje pracą ZHP działającego poza granicami Kraju. Okręgi ZHP działają w Australii, Argentynie, Francji, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

W skład Okręgu Wielka Brytania wchodzą Chorągwie Harcerek i Harcerzy, Kręgi Starszoharcerskie i Koła Przyjaciół Harcerstwa.

Chorągiew Harcerek składa się z hufców „Bałtyk” (Londyn i okolice), „Kaszuby” (północna Anglia), „Mazowsze” (środkowa Anglia) i „Pomorze” (południowa Anglia).

Chorągiew Harcerzy składa się z hufców „Gdynia” (północna-zachodnia Anglia), „Szczecin” (południowa Anglia), „Warszawa” (Londyn i okolice), „Wilno” (północna-wschodnia Anglia) i „Wrocław” (środkowa Anglia).

Kręgi Starszoharcerskie istnieją w Londynie, Leicester i Nottingham.

Koła Przyjaciół Harcerstwa skupiają rodziców młodzieży harcerskiej i sympatyków harcerstwa. Członkowie udzielają zaplecza organizacyjnego i wsparcia finansowego jednostkom harcerskim i zuchowym oraz tym którzy tą pracę prowadzą.

Na terenie Wielkiej Brytanii istnieją trzy stanice harcerskie: St.Briavels, Centralna Stanica Fenton oraz Penrhos. Z tych pierwsze dwie są własnością harcerstwa, a trzecia jest dzierżawiona.

O polskim harcerstwie w Wielkiej Brytanii, a także obecności harcerzy na Światowych Dniach Młodzieży, z Anną Świedlicką rozmawiała Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt