Logo Polskiego Radia
Print

Głosowanie na Wyspach Brytyjskich - wszystko gotowe na przyjęcie wyborców

PR dla Zagranicy
Joachim Ciecierski 20.10.2015 09:18
  • Głosowanie na Wyspach Brytyjskich.mp3
Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie od kilku tygodni stara się, by informacja o wyborach parlamentarnych dotarła do wszystkich Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii oraz by przygotowania do wyborów przebiegały sprawnie.
Foto: Bobby/Flickr

Służby Konsularne spodziewają się, że wybory będą cieszyć się bardzo dużym zainteresowaniem, a co za tym idzie dużą frekwencją. Dlatego Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie podjął szereg działań, aby zapewnić sprawny przebieg całego procesu wyborczego, począwszy od promowania i informowania o zbliżających się wyborach i sposobie głosowania, utworzenia na czas wyborów telecentrum dedykowanego tylko dla wyborców; rejestracji osób, które chciały głosować korespondencyjnie, aż do organizacji pracy komisji wyborczych.

Aby zapobiec długim kolejkom, w porównaniu do majowych wyborów na Prezydenta RP, zwiększono liczbę Obwodowych Komisji Wyborczych do 20. Powołano m.in. nową komisję w Peterborough oraz drugą komisję w starej siedzibie Wydziału Konsularnego, położonej przy ulicy 73 New Cavendish Street, a także na Ealingu, gdzie najwięcej wyborców ostatnio osobiście oddało swój głos.

W lokalizacjach, które tradycyjnie cieszą się największym zainteresowaniem ze strony wyborców, takich jak: Ambasada RP w Londynie, stara siedziba Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Londynie oraz dzielnica Ealing utworzono po dwie komisje.
W związku z zadaniami wyborczymi, zatrudniono dodatkowe osoby, do obowiązku których należy m.in. przyjmowanie zgłoszeń do spisu wyborców, obsługa infolinii (tel. +44 207 8228 963) i skrzynek e-mailowych (londyn.wybory@msz.gov.pl; londyn.zaswiadczenia@msz.gov.pl) dedykowanych wyborom oraz udzielanie bieżącej informacji na temat wyborów.

O przygotowaniach do wyborów do Sejmu i Senatu w Wielkiej Brytanii, Ilona Węgłowska - Hajnus -Konsul Generalny RP w Londynie, opowiedziała Halinie Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt