Logo Polskiego Radia
Print

Polski głos na Wschodzie

PR dla Zagranicy
Joachim Ciecierski 11.09.2015 13:43
  • Polski głos na Wschodzie.mp3
Sytuacja mediów polskich na Ukrainie, Białorusi i Litwie jest trudna. Borykają się one z problemami finansowymi i organizacyjnymi. Ich rola i zasięg ciągle jednak rośnie.

Media polskie na Ukrainie i Białorusi dofinansowuje Fundacja „Wolność i Demokracja”, na Litwie zaś – Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie. Środki pochodzą z funduszy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przeznaczonych na wsparcie Polonii i Polaków za granicą. Na Ukrainie pomoc finansową otrzymuje 17 tytułów prasowych, 4 redakcje radiowe i 6 telewizyjnych. Największym problemem mediów polskich na Białorusi jest to, iż od 2005 r. ukazują się nielegalnie, w „drugim obiegu”.

Media polskie na Litwie są najbardziej profesjonalne, mają najlepiej rozwiniętą technologię, są skonsolidowane i angażują się w działalność polityczną. Stoją jednak przed nimi ogromne wyzwania. Z jednej strony, muszą konkurować z mediami litewskimi i rosyjskimi, z drugiej zaś – rośnie rola Internetu i zanika czytelnictwo.

/

W celu konsolidacji działań na rzecz polskich mediów na Wschodzie, ich wydawcy utworzyli Stowarzyszenie „Federacja Mediów Polskich na Wschodzie”. Prezesem organizacji została Dorota Jaworska, redaktor naczelna gazety „Krynica” na Ukrainie. Stowarzyszenie ma przede wszystkim wspierać rozwój mediów polskich na Wschodzie, a także reprezentować ich interesy zarówno wobec instytucji polskich, jak i krajów, w których działają.

O polskich mediach na Wschodzie, z Michałem Dworczykiem - prezesem Fundacji "Wolność i Demokracja" rozmawia Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt