Logo Polskiego Radia
Print

Polskie media na Wschodzie

PR dla Zagranicy
Joachim Ciecierski 26.03.2015 10:02
  • Polskie media na Wschodzie_wywiad.mp3
Jak dziś radzą sobie polskie media na Wschodzie? Rozmowa z Walterem Wiesławem Gołębiewskim - prezesem Światowej Rady Badań nad Polonią.

/

Upadek ZSRR otworzył przed Polakami na Wschodzie nowe szanse i zupełnie nieoczekiwane perspektywy. Na fali entuzjazmu niemal w mgnieniu oka powstawały polskie organizacje - najpierw na Litwie, potem na Ukrainie i Białorusi. Wszędzie jednym z pierwszych postulatów było powołanie polskich gazet.

Był to etap założycielskiego entuzjazmu. Polskie periodyki, traktowane jako manifestacja polskiej obecności, powstawały we wszystkich większych miastach gdzie przetrwali Polacy.

Dziś media polskie wkroczyły w trudny etap dojrzałości. Musiały sprostać konkurencji, zaspokoić zmieniające się oczekiwania polskich czytelników. Dostrzeżono także potrzebę wyjścia poza środowisko polskie, dotarcia do Ukraińców, Białorusinów, Litwinów czy Łotyszy. Wymagało to uwzględnienia ich oczekiwań, czasami publikacji w ich językach.

Jak dziś radzą sobie polskie media na Wschodzie? Halina Ostas rozmawiała na ten temat z Walterem Wiesławem Gołębiewskim - prezesem Światowej Rady Badań nad Polonią.

tags:
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt