Logo Polskiego Radia
Print

Zbigniew Boniek prezesem PZPN

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 26.10.2012 18:27
Został wybrany w II turze głosowania. Zastąpi Grzegorza Latę, który rządził związkiem od 2008 roku.
Zbigniew Boniek fot. PAP/Bartłomiej ZborowskiZbigniew Boniek fot. PAP/Bartłomiej Zborowskifot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Zbigniew Boniek został nowym prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zastąpi Grzegorza Latę, który rządził związkiem od 2008 roku. Delegaci na warszawskim zebraniu sprawozdawczo-wyborczym wybrali Zbigniewa Bońka w drugiej turze. Zbigniew Boniek uzyskał wówczas głosy 61 delegatów - ponad połowy zebranych. Drugi był Edward Potok - zdobywca 27 głosów. Oprócz nich kandydowali także Roman Kosecki, Zdzisław Kręcina i Stefan Antkowiak.
Zbigniew Boniek jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich piłkarzy, działacz sportowy i przez krótki okres selekcjoner reprezentacji Polski. W 2008 roku kandydował na prezesa PZPN, wówczas przegrał z Grzegorzem Lato. Boniek był graczem m.in. Widzewa Łódź i Juventusu Turyn. Światową sławę zyskał podczas mistrzostw świata w Hiszpanii w 1982 roku. Został wówczas uznany trzecim piłkarzem Europy w prestiżowym plebiscycie pisma "France Foobtall". Wybrano go także do drużyny największych gwiazd mistrzostw. Strzelił w nich 4 bramki, w tym 3 w meczu przeciwko Belgii. Polscy kibice nagrodzili go tytułem najlepszego sportowca roku w plebiscycie "Przeglądu Sportowego". W reprezentacji Polski zadebiutował w 1976 roku. W ciągu 12 lat rozegrał w "biało-czerwonych" barwach 80 meczów, w których strzelił 24 bramki. Uczestniczył w trzech mistrzostwach świata. Po zakończeniu kariery zawodniczej Boniek był biznesmenem, działaczem oraz trenerem piłkarskim. W 2002 roku przez kilka miesięcy był selekcjonerem pierwszej reprezentacji Polski, jednak bez sukcesów.
Zbigniew Boniek urodził się 3 marca 1956 roku w Bydgoszczy. W piłkę nożną zaczął grać w miejscowym Zawiszy, ale już w wieku 19. lat trafił do łódzkiego Widzewa. Z klubem tym osiągnął wiele sukcesów, między innymi zdobył dwa mistrzostwa Polski. Po zdobyciu trzeciego miejsca na Mundialu, "Zibi" rozpoczał grę w lidze włoskiej, jednej z najsilniejszych na świecie. Wraz z Michelem Platinim i Paolo Rossim stanowił o obliczu Juventusu Turyn, z którym w 1985 roku sięgnął po Puchar Europy. Potem do 1988 roku grał w AS Roma.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt